Rad u mirovini sve popularniji

U ovih pet djelatnosti najviše je zaposlenih
2 - 4 minute

Hrvatska je u mjesec dana dobila oko 500 zaposlenih umirovljenika više.

Rad u mirovini sve je popularniji, najviše u trgovini koja okuplja oko 5.700 zaposlenih do polovine radnog vremena. Na stranici za zapošljavanje umirovljenika trenutačno je više od 500 oglasa namijenjenih i umirovljenicima, od kojih gotovo polovina za prodavače. Ipak, umirovljenici se sve više zapošljavaju i u stručnim djelatnostima, zdravstvu i školstvu.

Mirovinska reforma koja će zaživjeti u srpnju donosi i veća prava rada u mirovini. Ipak, na te ćemo izmjene morati pričekati s primjenom do siječnja 2026. godine. Umirovljenici stariji od 65 godina tada će moći birati i opciju rada na puno radno vrijeme uz isplatu pola mirovine, uz ostale izmjene. Rad u mirovini sve je popularniji, a umirovljenika koji su radili do polovine radnog vremena uz isplatu cijele mirovine krajem ožujka bilo je 33.904, pokazuju najnoviji podaci Zavoda za mirovinsko osiguranje. Gotovo 500 radnika je to više nego u veljači.

U obrazovanju gotovo tisuća umirovljenika

Tako je krajem ožujka bilo 33.904 umirovljenika koji rade u mirovini. Najveći skok događa se u najvećoj branši u kojoj umirovljenici rade, a to je trgovina koja ima više od 5.700 zaposlenih korisnika mirovina. Blagi rast bilježe i druge dvije najbrojnije djelatnosti kada je riječ o radu u mirovini, prerađivačka industrija te stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti koje okupljaju svaka više od 4.300 zaposlenih umirovljenika.

Sve više umirovljenika zaposleno je u administraciji, gdje ih radi više od 3.700, dok je na petom mjestu po popularnosti rada u mirovini građevina s više od 3.600 zaposlenih umirovljenika. Dodatno, gotovo 3.000 umirovljenika radi u prijevozu i skladištenju, a više od 2.000 u zdravstvu i socijalnoj skrbi, gdje je veliki deficit radne snage. Raste i broj umirovljenika koji rade u obrazovanju do polovine radnog vremena, a sada ih je gotovo tisuću.

Gotovo polovina oglasa namijenjena prodavačima

U djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane zaposleno je nešto manje od 2.000 umirovljenika do polovine radnog vremena. Za očekivati je da će ta brojka rasti dolaskom turističke predsezone, a posebno u špici sezone, kako se uostalom i događa svake godine. Ipak, na zapošljavanje umirovljenika na sezonskim poslovima utjecaj imaju i strani radnici koji su za poslodavce povoljnija opcija, jer mogu raditi puno radno vrijeme. 

Zavod za zapošljavanje dio oglasa stavlja i na stranicu za zapošljavanje umirovljenika. Tako se na burzi rada njima trenutačno nudi više od 500 oglasa. Gotovo polovina njih namijenjena je prodavačima, odnosno onima koji žele raditi u trgovini kao generalno najtraženijoj branši. Uz više od 200 prodavača, traži se i 70-ak čistača te više od 40 kuhara, konobara, ali i medicinskih sestara, odnosno njegovatelja. Traženi su i vozači, dostavljači te zaštitari.

Hrvatska ima rastući trend sve starijih radnika. Trenutačno je oko 147.000 zaposlenih starijih od 60 godina, od kojih je više od 36.000 starije od 65 godina. Prije pet godina bilo ih je gotovo 50.000 manje, a brojka je u odnosu na prošlo godinu skočila za 10.000. Podaci Zavoda za mirovinsko osiguranje pokazuju da najviše starijih od 65 godina radi u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima. Tako imamo 5.563 stručnjaka u najstarijoj populaciji radnika. Druga najbrojnija branša je ona koja i inače okuplja najviše radnika, a to je trgovina. Naime, u trgovini ukupno radi čak 251.819 zaposlenih, među kojima i više od 5.000 starijih od 65 godina.

Na trećem mjestu među starijim zaposlenicima je prerađivačka industrija s 3.922 radnika starijih od 65 godina. Građevina je četvrta s 3.567 zaposlenih u ovoj dobnoj skupini, dok je na petom mjestu po brojnosti zdravstvena zaštita i socijalna skrb s nešto više od 3.000 zaposlenih radnika od 65 i više godina.

Izvor: Mirovina.hr

Pratite nas na Facebook stranici, Instagram profilu, YouTube kanalu i TikToku te se pridružite našoj Facebook grupi i raspravljajte s nama o aktualnim temama.

Imate priču? Javite nam se na redakcija@infopix.hr

Povezane teme