Većina zaposlenih u privatnom i državnom sektoru ne treba podnositi poreznu prijavu

Evo i zašto
2 - 3 minute

Za sve fizičke osobe koje su u protekloj godini ostvarile dohodak od nesamostalnog rada i/ili drugi dohodak primjenjivat će se poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak.

Do kraja veljače traje prijava poreza na dohodak za proteklu godinu temeljem koje će dio građana dobiti povrat poreza. Tako su Poreznoj upravi godišnju prijavu poreza na dohodak za 2024. godinu, najkasnije do 28. veljače, dužne podnijeti sve fizičke osobe koje su u prošloj godini ostvarile dohodak od samostalne djelatnosti i djelatnosti na temelju poslovnih knjiga, kao što je djelatnost obrta, djelatnosti slobodnih zanimanja, djelatnosti poljoprivrede i šumarstva te članovi posade broda u međunarodnoj plovidbi.

Osim toga, porezni obveznici mogu podnijeti obrazac za priznavanje prava u posebnom postupku, obrazac ZPP-DOH, kako bi iskoristili propisana prava na umanjenje dohotka, tj. radi priznavanja poreznih olakšica na dio osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i/ili djecu, dio osobnog odbitka za utvrđenu invalidnost, vlastitu i/ili uzdržavanih članova uže obitelji i/ili djece, umanjenje poreza na dohodak od nesamostalnog rada po osnovi prebivališta i boravka na potpomognutom području I. skupine i području grada Vukovara, a za koje podaci nisu upisani na poreznoj kartici te dio osobnog odbitka za plaćene doprinose za zdravstveno osiguranje u tuzemstvu ili dana darovanja.

No dio građana nije dužan podnijeti poreznu prijavu. Naime, za sve fizičke osobe koje su u protekloj godini ostvarile dohodak od nesamostalnog rada i/ili drugi dohodak primjenjivat će se poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak, što znači da većina zaposlenih u privatnom i državnom sektoru ne treba podnositi poreznu prijavu.

Svi porezni obveznici koji imaju obvezu podnošenja godišnje porezne prijave, obrazac DOH, za 2024. mogu ih podnijeti putem sustava ePorezna i mobilne aplikacije mPorezna ili nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema prebivalištu odnosno uobičajenom boravištu. Isto vrijedi i za obrazac ZPP-DOH za one koji žele podnijeti zahtjev za priznavanje prava u posebnom postupku.

Sudeći po prethodnim godinama Porezna uprava bi rješenja o povratu poreza na kućne adrese trebala početi slati tijekom svibnja, dok bi se s isplatom preplaćenog poreza po posebnom postupku moglo završiti do kraja svibnja, a za porezne prijave po redovnom postupku do početka lipnja. Povrati poreza izvršavat će se po redoslijedu izdavanja rješenja.

Oni koji do kraja lipnja ne zaprime privremeno porezno rješenje, mogu do 31. srpnja podnijeti zahtjev za izdavanje privremenog poreznog rješenja u kojem će navesti podatke temeljem kojih smatraju da se na njih trebao primijeniti poseban postupak, napominju u Poreznoj upravi, koja je tijekom prošle godine kod 830.122 porezna obveznika utvrdila razliku više uplaćenog poreza i prireza za povrat u iznosu od 332,8 milijuna eura. S druge strane kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena je pak obveza za uplatu poreza u iznosu 35,29 milijuna eura.

Izvor: Novi List

Pratite nas na Facebook stranici, Instagram profilu, YouTube kanalu i TikToku te se pridružite našoj Facebook grupi i raspravljajte s nama o aktualnim temama.

Imate priču? Javite nam se na redakcija@infopix.hr