
Donald Trump danas uvodi carine EU: Mnoge burze u kolapsu!
- Globalno gospodarstvo u krizi zbog straha od trgovinskog rata. Amerika također želi preuzeti i udjele u velikim društvenim mrežama
- Detalji
- Vijesti
- 04.02.2025. 08:00
- infopix
Prvog dana trgovanja, nakon prijetnji predsjednika Donalda Trumpa carinama za ključne trgovinske partnere, globalna tržišta su tjedan započela u minusu.
U subotu je, naime, Trump naredio carine od 25% na robu iz Kanade i Meksika te carine od 10% na robu iz Kine, a koje bi se trebale početi primjenjivati danas.
Ulagači su pobjegli od rizika nakon objave pada dionica u Aziji, prije nego što se utjecaj proširio na zapad, pogodivši europsku trgovinu, a potom i američka tržišta.
Ubrzo nakon otvaranja burzi oko 9:45 ujutro po srednjem europskom vremenu, S&P 500 je pao za 1,5%, dok je Nasdaq pao 1,9%, a Dow Jones 1,2%. Ranije u Aziji, hongkonški Hang Seng Index zatvorio je s malo promjena nakon što je izgubio čak 2,3%, dok je japanski indeks Nikkei 225 zatvorio nakon što je pao 2,7%. Južnokorejski Kospi zaključio je s padom od 2,5%. Australski ASX 200 zaključio je s padom od 1,8%. Tajvanski indeks Taiex zaključio je s padom od 3,5% u svom prvom danu trgovanja nakon državnih praznika kineske Nove godine, budući da je div čipova TSMC zaključio dan s padom od 5,7% nakon što je sustigao rasprodaje povezane s DeepSeekom prošlog tjedna.
Kineska tržišta, nakon državnih praznika, ponovno se otvaraju u srijedu.
Tržišta preko Atlantika također su provela ponedjeljak u minusu s britanskim FTSE 100 i padom od 1,4% do 9:45 ujutro. Europski Stoxx 600 pao je 1,3% nakon što je Trump rekao da će se carine na robu iz Europske unije "definitivno dogoditi".
"Mislim da je to veliki šok - to nam jutros govore tržišta", rekla je Arancha González Laya, bivša španjolska ministrica vanjskih poslova za Bloomberg TV.
"To je kršenje povjerenja, koje po mojem mišljenju ima geopolitičke implikacije. To je veliki ekonomski poremećaj", rekla je.
Automobilske dionice bile su posebno teško pogođene u ponedjeljak, pri čemu su Honda, Nissan i Toyota zabilježile veliki pad u azijskoj trgovini, a europski proizvođači poput BMW-a, Stellantisa i Volkswagena pali za više od 5%.
Na valutnom je tržištu američki dolar porastao, pri čemu je dolarov indeks ojačao za 0,85%. Kanadski dolar pao je na najnižu razinu u više od 20 godina. Euro je pao za 1%. U međuvremenu je američki dolar porastao 1,5% u odnosu na meksički pezo. Jačanje dolara nije odražavalo samo slabiju potražnju za konkurentskim valutama, već i očekivanja da će carine povećati potražnju za američkom imovinom i smanjiti uvoz.
Kriptovalute su općenito pale, s bitcoinom koji je pao za 3,3% tijekom 24 sata, a ethereumom za 15%.
Više carine na uvoz od ključnih trgovinskih partnera mogle bi potaknuti inflaciju u SAD-u – barem kratkoročno – i doprinijeti sporijem smanjenju stopa od strane Federalnih rezervi. US West Texas Intermediate Oil Futures skočili su i bili su za 2,6% viši jučer u 7 ujutro.
Carine su divlja karta za globalno gospodarstvo.
"Benigni globalni makro izgledi - sa solidnim rastom, normalizacijom inflacije i vjetrom u leđa postupnim padom stopa u SAD-u i šire - izgleda da će sada biti poremećen jednim od dobro označenih rizika koji dolaze u 2025.", napisali su analitičari Goldman Sachsa u nedjelju.
Od proizvođača automobila do poljoprivrede svi bi mogli biti teško pogođeni.
Trump je u nedjelju na svojoj društvenoj mreži Truth Social rekao da, iako njegove tarife mogu uzrokovati "bol", "SVE će biti VRIJEDNE CIJENE".
George Saravelos, globalni voditelj deviznog istraživanja Deutsche Bank, napisao je u nedjelju da ulagači koji su podcijenili utjecaj Trumpovih carina sada moraju ponovno razmisliti o tome kako bi one mogle utjecati na tržišta.
"Makroekonomske implikacije takvih carina vjerojatno će biti široke i materijalno destruktivne, osobito izvan SAD-a", napisao je Saravelos. I dok su Trumpove carine za Meksiko prolongirane za mjesec dana, europski čelnici okupljaju se protiv Trumpovih trgovinskih planova.
Američki predsjednik Donald Trump potpisao je izvršnu naredbu kojom se Washingtonu naređuje da poduzme korake za početak razvoja državnog imovinskog fonda.
Trump je rekao da bi se investicijsko tijelo moglo iskoristiti za zaradu od video aplikacije TikTok ako se pokaže uspješnim u pronalaženju američkog kupca.
Američki predsjednik također je rekao da želi da SAD preuzme 50% udjela u ogromnoj platformi društvenih medija.
Trump je primijetio da mnoge druge nacije imaju takve investicijske fondove. Predvidio je da bi SAD na kraju mogao premašiti veličinu fonda Saudijske Arabije. "Na kraju ćemo ga dostići", obećao je.
Donald Trump: "Elon Musk ne može učiniti ništa bez našeg odobrenja"
Američki predsjednik rekao je da njegov kontroverzni i moćni bliski savjetnik, multimilijarder Elon Musk, ne može sam donositi odluke te da "ne može i neće učiniti" ništa bez "našeg odobrenja".
Demokrati, koji imaju manjinu u Kongresu, oglašavaju uzbunu zbog, kako kažu, protuustavnog preuzimanja vlasti od strane Trumpa i Muska.
Iako Kongres ima ovlasti nad američkim proračunom, Musk kaže da njegov takozvani Odjel za vladinu učinkovitost (DOGE) može odlučiti kako se novac koristi.
Musk nije ni savezni zaposlenik ni vladin dužnosnik i ostaje nejasno kome su on ili njegova agencija odgovorni osim Trumpu.
- Izvor: Business insider / DW
Pratite nas na Facebook stranici, Instagram profilu, YouTube kanalu i TikToku te se pridružite našoj Facebook grupi i raspravljajte s nama o aktualnim temama.
Imate priču? Javite nam se na redakcija@infopix.hr