
Klime i balkoni na udaru inspekcija
- Susjedi cinkaju, 'opalili' i prve kazne
- Detalji
- Vijesti
- 09.02.2025. 11:25
- Infopix
Predstavnici suvlasnika daju ostavke
Zakon o upravljaju i održavanju zgrada na snazi je od ove godine, a već prvog mjeseca njegove primjene dijelu stanara stigle su i prve kazne. Ispisane su zbog klima i antena na pročeljima zgrada, ali i zbog zatvaranja i natkrivanja balkona. Zbog pooštrenih propisa i veće odgovornosti predstavnici stanara masovno podnose ostavke, piše RTL, dodajući kako uskoro stižu i veći računi za pričuvu.
O novim pravilima sinoć je na RTL-u govorio ministar prostornog uređenja i graditeljstva Branko Bačić, koji je istaknuo kako on osobno u Zagrebu ima klimu na balkona no ne vidi se s ulice, dok se u Korčuli, gdje ima kuću, ona nalazi na dijelu kuće koji gleda prema vrtu. I svi drugi koji se ponašaju na ovakav način ne bi se trebali bojati kazni, za koje je RTL doznao da su već počele stizati na adrese pojedinih građana.
- Prekršajne kazne utvrđuje komunalni redar i podnosi optužni prijedlog nadležnom općinskom sudu, tako da mi tu evidenciju ne posjedujemo koliko je do sada, otkad je zakon stupio na snagu, utvrđeno takvih kazni. No, i ja sam čuo da su komunalni redari već počeli naplaćivati kazne za postavljanje klima uređaja na pročelja višestambenih zgrada čija se pročelja vide s ulica. – za RTL je kazao ministar Bačić.
U Hrvatskoj ima oko 880 komunalnih redara no u Ministarstvu računaju na prijave građana, susjeda, prolaznika. Kolika je zapravo vjerojatnost da će susjedi zaista prijaviti susjede. Prema onome što je rekao ministar Bačić čini se da takvih slučajeva već ima.
- Već imam informacije kako vlasnici u višestambenim zgradama prijavljuju intervencije na fasadama, pročeljima koja su dio zajedničkih dijelova. Nećete ih vidjeti diljem Europe, pogotovo ne u povijesnim jezgrama da su njihova pročelja načičkana klima uređajima. Toga nema, to je nešto što uneređuje samu fasadu, izgled naših ulica, naših gradova i mislim da je ovo bilo dobro da se to sada zaustavi i da se klima uređaji postavljaju na balkone, na lađe, na krovove, odnosno na stražnja pročelja zgrada.-, istaknuo je resorni ministar, dodajući kako je postavljanje klima uređaja na pročelja i do sada bilo zabranjeno, samo što nisu bile propisane kazne. One sada iznose za fizičke osobe, dakle za suvlasnike, vlasnike stanova, od 1000 do 1500 eura.
- Mislimo da ćemo time zaustaviti postavljanje klima uređaja na pročelja. Do stupanja zakona na snagu, bilo je zabranjeno zatvaranje balkona, lođa, pogotovo prenamjena, ali nije bila propisana kazna. Mi smo na temelju Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama imali do 100 tisuća prijava naših sugrađana da se te njihove intervencije za zatvaranje balkona i lođa legaliziraju.
To je najbolji pokazatelj da je to i dosad bilo zabranjeno. Ako odlučite zatvoriti svoj balkon ili lođu, to je moguće napraviti - ali onda s ostalim suvlasnicima, ako vam daju 50 posto suglasnosti, napravite projekt kako bi taj projekt bio unificiran za sve balkone i za sve lođe na tom isto pročelju. I tada je to moguće napraviti."
Zbog većih obveza propisanih novim zakonom, ali i kazni – predstavnici stanara sve češće ne žele tu 'titulu'. Kako piše Riportal, prema podatcima iz Osijeka oko stotinu predstavnika suvlasnika na tu je funkciju već dalo ostavku.
Prema njihovom pisanju za one koji ostanu bez predstavnika postoje tri opcije. Prva je izabrati onoga tko to želi, druga je opcija unajmiti profesionalca, odnosno osobu koja je za to dostupna i treća je opcija, u slučaju da se prve dvije ne dogode, prinudni predstavnik kojeg imenuje upravitelj.
- Izvor: RTL, Riportal
Pratite nas na Facebook stranici, Instagram profilu, YouTube kanalu i TikToku te se pridružite našoj Facebook grupi i raspravljajte s nama o aktualnim temama.
Imate priču? Javite nam se na redakcija@infopix.hr