U prostorima Sveučilišta u Slavonskom Brodu danas je održano predstavljanje nacrta strateškog okvira za energetsku tranziciju malih i srednjih poduzetnika u Brodsko-posavskoj županiji.
Nacrt strateškog dokumenta predstavljen je u okviru projekta "Pametna rješenja u energetskoj tranziciji proizvodnih poduzeća" (SMART STEP). Projekt provodi Brodsko-posavska županija u suradnji s Tuzlanskim kantonom i Strojarskim fakultetom Sveučilišta u Slavonskom Brodu, a financira se putem prekograničnog programa Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027.
Radnu grupu za izradu nacrta formirala je Brodsko-posavska županija, uključujući suradnju s relevantnim dionicima na županijskoj razini, akademskom zajednicom i regionalnom samoupravom. Projektni voditelj, prof. dr. sc. Marinko Stojkov, predstavio je strateški okvir usmjeren na energetsku tranziciju malih i srednjih poduzetnika (MSP).
Cilj je povećanje energetske učinkovitosti i održivog razvoja MSP, s naglaskom na smanjenje troškova energije i ovisnosti o fosilnim gorivima, te prelazak prema nisko-ugljičnom razvoju i lokalnoj održivosti.
Proces izrade nacrta započeo je 20. studenog 2024., imenovanjem radne grupe od strane župana Danijela Marušića. Prva verzija dokumenta dovršena je 7. siječnja 2025. godine. Dokument je usklađen s nacionalnim i europskim strategijama vezanim uz klimatske planove i nisko-ugljični razvoj, s vizijom stvaranja inovativne, energetski učinkovite i održive MSP zajednice.
Na sastanku je predstavljena i analiza potrošnje energije u RH. Zaključeno je da RH nije znatno ovisna o fosilnim gorivima, zahvaljujući hidroelektranama. MSP, koji čine okosnicu hrvatske ekonomije, zapošljavaju više od 72% radne snage, stvaraju 58% BDP-a i ostvaruju 53% izvoza.
Kako bi se ispunili ciljevi EU neutralnosti ugljičnog dioksida do 2050. godine, MSP su pozvani na smanjenje klimatskog utjecaja svojih aktivnosti. Očekuje se da će u idućem desetljeću broj MSP koji su prošli energetsku tranziciju značajno rasti, s optimizacijom procesa, modernizacijom opreme i uvođenjem "zelenih" tehnologija.
Predviđaju se smanjenje potrošnje energije za 20-30%, emisija stakleničkih plinova za 25%, te ukupne potrošnje fosilnih goriva. Uz to, planirana je edukacija radne snage, čime će se povećati stručnost i otpornost zaposlenika.